هدیه هفت رنگ در شب گره گشو(گِرِیگِشو) در دَیِر بوشهر – راضیه موسوی

هر سال در شب میلاد امام حسن، رسم گِرِیگِشو در بوشهر برگزار می‌شود. گفته می شود که امام حسن، بچه ها را خیلی دوست داشته و با آنها بازی می کرده و از داشته های خود بسیار به آنها می‌بخشیده است.

به این دلیل هر سال در شب ۱5 رمضان همزمان با میلاد او و به یاد او رسم گریگشو در دَیِر انجام می شود.خانه هایی که نخستین سالی ست که بچه دار شده اند باید هدیه هایی که شامل هفت نوع تنقلات و یک اسباب بازی می شود به دیگر کودکان هدیه بدهند که به این هدایا هفت رنگ می‌گویند. جالب تر آن است که خانواده هایی هم که فرزند کوچک ندارند باید آن شب حتما در خانه تنقلات داشته باشند که بتوانند به کودکان هدیه بدهند. در بوشهر هنوز هم محلات قدیمی وجود دارد که به نام گِرِیگِشو معروف اند. این رسم که سالها در میان مردم شهرهای بندری جنوب به ویژه بوشهر رواج دارد، کم کم رو به فراموشی ست و اکنون فقط در محلات کوچک و قدیمی مانند دَیِر و برخی شهرستانهای کوچک، انجام می شود. کاش این رسم های زیبا هیچ گاه فراموش نشوند.
برخی خانواده ها مانند خانواده نازگل با اینکه کودکشان بیشتر از یکسال سن دارد هنوز هم این رسم را انجام می دهند . مادر نازگل می گوید : آنقدر این رسم زیبا و شادی بخش است و نازگل آن را دوست دارد که ما هر سال برای کودکان هفت رنگ تهیه می کنیم و رسم گِرِیگشو را انجام می دهیم.